آموزش ایجاد و تعریف سرفصل های حسابداری

 برای ایجاد و تعریف سرفصل های حسابداری در نرم افزار حسابداری ساختمان سازی و پیمانکاری نوین ساخت، در منو اصلی برنامه بر روی قسمت (صندوق – بانک و سایر) کلیک کرده، از منو باز شده ایجاد حساب های جدید را انتخاب می کنیم؛

در سمت چپ فرم باز شده، کلیه سرفصل های حسابداری به تفکیک زیر هم قرار گرفته اند.

ایجاد حساب بانک، اشخاص و سرمایه گذاران

 

1- سیستم کدینگ برنامه به صورت اتوماتیک می باشد. برای ایجاد حساب های بانکی و صندوق کافی است روی تب اول کلیک کرده و نام بانک خود را وارد و روی دکمه ثبت کلیک نمایید، جهت ایجاد بانک جدید مجددا همین کار را می توانید انجام دهید.

نکته: برای ایجاد حساب تنخواه داران به هیچ وجه از تب بانک و صندوق استفاده نکنید، برای این منظور حتما باید نام تنخواه را در تب ایجاد حساب اشخاص وارد نمایید.

2- برای ایجاد حساب اشخاص، پیمانکاران، کارگران، استادکاران، کارمندان، خریداران واحدها و تمامی کسانی که با آنها طرف حساب هستید از تب دوم (ایجاد حساب اشخاص) استفاده نمایید؛ در این تب می توانید اطلاعات اشخاصی که با آنها مراوده مالی دارید از جمله (نام و نام خانوادگی شخص، تلفن یا موبایل، آدرس و لقب انتصابی) را وارد نمایید.

نکته: در این تب توصیه می شود جهت ایجاد اشخاص حتما لقب انتصابی آن فرد را نیز وارد کنید بطور مثال: آقای امیر سلیمانی فروشنده مصالح ساختمانی هستند که از او مصالح و تجهیزات ساختمانی خود را تهیه می کنید بدین منظور در فیلد لقب انتصابی می نویسیم مصالح فروش.

تعریف سرفصل های حسابداری در نرم افزار پیمانکاری نوین ساخت

3- برای ایجاد حساب سرمایه گذاران و شرکا از تب سوم نام آنها را وارد می کنیم در این برنامه سرمایه گذاران و شرکا کسانی هستند که سرمایه اولیه جهت ساخت را وارد سیستم می کنند؛ به طور مثال: آقای محمدی و آقای حسینی به عنوان شرکا، هر کدام مبلغ پانصد میلیون تومان وارد بانکی که در تب اول ایجاد کردیم می کنند.

نکته: حساب سرمایه گذاران را به هیچ وجه در قسمت حساب اشخاص وارد ننماید.

4- در صورت گرفتن وام باید نام آن حساب درتب چهارم (ایجاد حساب وام) وارد شود.

 

ایجاد نام کالا، مصالح و ماشین و ابزار

5- برای ایجاد نام کالا و مصالح مصرفی، مثل: سیمان،گچ، آجر و بلوک و…. از تب پنجم اطلاعات را وارد می کنیم بطور مثال سیمان سفید آبیک را در نظر بگیرید، واحد کالا را میتوانید عدد، کیسه یا هرچیزی که بر اساس آن خرید انجام میشود تعیین کنید، برای دسته بندی جزء و کل ما در نرم افزار بصورت پیش فرض از قبل آنها را تعبیه کرده ایم؛ برای سیمان در دسته بندی جزء سیمان و برای دسته بندی کل مصالح را انتخاب میکنیم. دلیل اینکار برای گزارشات تخصصی هست که در مقالات دیگر به آن می پردازیم برای درک بهتر این موضوع اگر بخواهیم بدانیم در کل در یک پروژه ساختمانی تا امروز چقدر سیمان مصرف شده برنامه بصورت اتوماتیک تمامی سیمان هایی که در دسته بندی جزء وارد شده را برای ما فیلتر میکند، یا اگر بخواهیم بدانیم چقدر در کل مصالح خریداری شده همه کالایی که دسته بندی کل آن را مصالح انتخاب کرده ایم را برای ما فیلتر میکند مثل سیمان، گچ، سفال، بلوک و ….

ایجاد نام کالا و مصالح در نرم افزار نوین ساخت

6- ما در این نرم افزار تمامی هزینه هایی که یک ساختمان از بدو شروع تا پایان نیاز دارد بصورت پیش فرض تعریف کرده ایم، ولی شما می توانید در صورت نیاز هر تعداد نام هزینه ای که مایل هستید را در تب ایجاد حساب هزینه وارد نمایید، مانند هزینه قبوض آب و برق، هزینه ایاب و ذهاب و…

7- برای خرید تجهیزات و ملزومات کارگاهی در تب ماشین آلات و ابزار نام آنها را وارد می نماییم مثل هیلتی، بالابر، لیفتراک، تاور کرین دستکاه جوش و…

نکته: پیشنهاد می شود بدلیل گرانی بعضی از این تجهیزات، بهتر است هزینه آنها در قالب استهلاک ماشین آلات در پروژه هزینه شود به این علت که این تجهیزات علاوه بر اینکه در پروژه های بعدی نیز قابل استفاده می باشند دارای ارزش افزوده نیز هستند.

8- در تب آخر یعنی ایجاد مراحل یا همان مراکز هزینه ما تمامی مراحل ساختی که یک سازنده با آن سر و کار دارد را در برنامه حسابداری نوین ساخت تعریف کرده ایم؛ بطور مثال: مرحله فنداسیون، سازه، اسکلت، تاسیسات آب ، برق، گاز، استخر و جکوزی، پشت بام و پارکینگ و …. با این همه شما می توانید در این فیلد اگر مایل به ایجاد مرحله جدیدی هستید از این قسمت آن را وارد کنید.

برای ارتباط سریع و موثر با کارشناسان فروش و پشتیبانی گروه نرم افزاری نوین ساخت با شماره 02128429210 تماس حاصل فرمایید.