مفهوم تهاتر

تهاتر یا معامله پایاپای سیستم مبادله‌ای است که در آن کالاها یا خدمات بین دو یا چند طرف بصورت مستقیم بدون استفاده از پول یا کارت اعتباری تبادل می شود. تهاتر معمولا به صورت دو طرفه انجام می‌شود اما ممکن است چندین شخصیت حقیقی یا حقوقی در آن شرکت کنند. به بیان دیگر، معامله پایاپای، مبادله ای شامل ارائه یک کالا یا خدمات توسط یک طرف در ازای کالا یا خدماتی دیگر از طرف دیگری است.

در کل تهاتر به سه روش میتواند انجام شود :

تهاتر کالا با کالا

تهاتر خدمات با کالا

تهاتر خدمات با خدمات

به عنوان یک مثال ساده از یک معامله پایاپای، استادکاری را در نظر بگیرید که برای یک کشاورز دیواری می سازد؛ به جای اینکه کشاورز مثلا 15 میلیون تومان پول نقد برای کار و مصالح به سازنده بپردازد، می تواند در عوض، یک محصول یا مواد غذایی به او تحویل دهد.

مزیت و کاربرد تهاتر

تهاتر به افراد این امکان را می دهد که کالا و خدماتی را که دارند با اقلام مورد نیاز خود مبادله کنند، در صورتی که نقدینگی خود را برای هزینه هایی که نمی توانند از طریق مبادله پرداخت کنند در دست نگه دارند.

در اغلب کشور‌های توسعه‌یافته، تهاتر به عنوان جایگزینی به جای پول، و وسیله مبادله در زمان بحران‌های مالی (مانند زمان بی‌ثباتی اقتصادی یا تورم شدید ) انجام می‌گیرد.

در واقع در یک بحران اقتصادی، معامله پایاپای می تواند راهکاری عالی برای دریافت کالاها و خدمات مورد نیاز بدون نیاز به خارج شدن پول از جیب اشخاص (حقیقی یا حقوقی) باشد. همچنین می تواند به اقتصاد های خرد و کلان کمک کند تا به تعادل برسند.

تهاتر در حسابداری

منظور از تهاتر در حسابداری یعنی کسب و کاری کالا یا خدمات خود را در ازای ملاحظاتی غیرنقدی مبادله میکند که غالبا کالا و خدمات دیگری هستند؛  به همین منظور باید در دفاتر حسابداری آن کسب و کار بصورت اسناد حسابداری ثبت گردد.

به طور مثال فرض کنید یک شرکت، خدماتی بابت مشاوره در یک زمینه تخصصی به شما ارائه داده است حال برای تهاتر می بایست حساب پرداختنی را بدهکار و حساب دریافتنی را بدهکار کنیم و در صورتی که مبلغی را بیشتر دریافت یا پرداخت کردیم باید وجه نقد را بدهکار یا بستانکار کنیم.

تهاتر در ساختمان سازی

تهاتر در صنعت ساختمان سازی میتواند باعث افزایش قدرت خرید و میزان تقاضا در بازار شود.

معاملات پایاپای یا تهاتری در هر مرحله ای از ساخت و ساز امکان پذیر است که میتواند از صرف وقت و هزینه های زیاد جلوگیری کند. با انجام معاملات تهاتری در پروژه های ساختمانی میتوان مشکل کمبود نقدینگی در ساخت و ساز را تا حدود زیادی تامین و حل نمود.

با توجه به اهمیت بسیار زیاد این موضوع در صنعت ساختمان سازی، به طور مثال یک کارفرما با شخصی که از آن مصالح یا تجهیزات ساختمانی خود را تهیه میکند حساب باز دارد و قدرت پرداخت نقدینگی بنا به دلایلی در آن برهه از زمان برایش مقدور نیست به همین منظور در صورتی که طرفین با یکدیگر در مورد پیش فروش کردن و مبلغ قرارداد کنار آمده باشند باید یکی از واحدهای ساختمان در حال ساخت را به آن شخص اختصاص داده تا از مجموع بدهی فاکتورهای خریداری شده کسر گردد.

برای این منظور نیاز نرم افزاری تخصصی در این زمینه جهت حسابداری کاملا احساس میشود؛ نرم افزار تخصصی حسابداری ساختمان سازی و پیمانکاری نوین ساخت علاوه بر امکانات کاملی که در صنعت ساختمان سازی و پیمانکاری می دهد دارای قابلیت تهاتر نیز می باشد به گونه ای که میتوانید واحدهای پروژه ساختمانی خود را به برنامه معرفی نمایید سپس یکی از آن واحدها را به شخصی که به آن بدهکار هستید پیش فروش کرده، نرم افزار تمامی حساب ها را بصورت کاملا اتوماتیک بروزرسانی کرده و در گزارشی کامل مانده بدهکاری یا بستانکاری ها را به شما نشان می دهد.

تهاتر در حسابداری و ساختمان سازی