بررسی مالیات ساختمان سازی

مالیات ساختمان سازی موضوعی است که ذهن خیلی از افراد را به خود مشغول کرده است. علتش این است که بر اساس مصوبه قانونی و آیین نامه‌های اجرایی ماده 77 قانون مالیات‌های مستقیم، کسانی که در زمینه ساخت و ساز واحدهای مسکونی فعالیت دارند و با فروش این واحدهای ساخته شده کسب درآمد می کنند باید مبلغی را به عنوان مالیات بر ساخت و ساز به دولت پرداخت کنند و موظف هستند در زمان تعیین شده اظهارنامه پر کرده و به سازمان مالیاتی ارائه دهند.

 بر اساس این مصوبه دولت، سازندگان واحدهای مسکونی باید چیزی در حدود 15 تا 25 درصد از محل سود حاصل از فروش واحد مسکونی را مالیات بپردازند. بنابراین این مصوبه تاکید می کند که از ابتدای سال 95 پروانه ساختمانی که برای ساخت و ساز صادر شده است مشمول مالیات است. مالیات ها در هر صنعتی وجود دارند و به عنوان یکی از راه های تامین بودجه دولت ها به حساب می آیند. در مورد بازار املاک و مستغلات نیز این موضوع صدق می کند و دولت فرمول جدیدی را برای محاسبه میزان مالیات بر ساخت و ساز برای گروه های مختلفی که در کشور مشغول ساخت و ساز مسکن به صورت خورده و انبوه ساز هستند ارائه داده است.

بنابراین افرادی که در زمینه ساخت و ساز مشغول فعالیت هستند باید بر اساس این مصوبه نسبت به تسلیم اظهارنامه مالیاتی با توجه به فرمولی که در ادامه در خصوص محاسبه آن بیان می شود اقدام کنند.

 ساخت و سازهایی که تامین سرمایه آن بر اساس بازار پایه سرمایه شکل می گیرد یا از محل صندوق های سرمایه گذاری زمین و مسکن هزینه ساخت و ساز آن تامین می شود از مالیات معاف هستند. همچنین باید بگوییم که بر اساس این مصوبه، ساختمان هایی که در شهرهای زیر 100 هزار نفر جمعیت ساخته می شوند مشمول مالیات نمی شوند. این موضوع در خصوص املاک موقوفه نیز به این صورت است که در محاسبه مالیات این املاک، ارزش زمین مورد محاسبه قرار نخواهد گرفت.

چگونگی محاسبه مالیات ساختمان سازی

در مورد چگونکی محاسبه مالیات ساخت و ساز باید بگوییم که این مصوبه که در هیات دولت به تصویب رسیده مشخص می کند که خرده سازان یا همان بساز و بفروش ها و انبوه سازان مجبور هستند مبلغی را به عنوان مالیات بر ساخت و ساز به دولت پرداخت کنند. همچنین بر اساس این مصوبه شرکت هایی ساختمانی که از سازمان برنامه و بودجه مجوز دارند یا همان سازندگان حقوقی میزان مالیاتی که از درآمد حاصل از فروش واحدهای نوساز خود باید به دولت بپردازند 25 درصد است.

اگر بخواهیم کمی دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم باید بگوییم که سازندگان حقیقی که مشمول پرداخت مالیات بر ساخت و ساز می شوند را دولت در سه سطح دسته بندی کرده است. در سطح اول کسانی که میزان سود ساخت و ساز آن ها 50 میلیون تومان باشد 15 درصد و در سطح دوم کسانی که 100 میلیون سود حاصل از فروش واحد نوساز را کسب کرده باشند 20 درصد و کسانی که بیش از 100 میلیون از این طریق در آمد کسب کرده باشند باید 25 درصد آن را به دولت به عنوان مالیات ساخت و ساز پرداخت نمایند. میزان مالیات تعاونی های مسکن نیز در حدود 18.75 درصد اعلام شده است. بنابراین در فرمول محاسبه سود سازنده به عنوان مبنای محاسبه مالیات در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در گذشته فرمول محاسبه بر اساس ارزش منطقه ای ملک محاسبه می شد و مشکلات فراوانی به وجود آورده بود.

مالیات ساختمان سازی