یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که یک فرد در پروسه ساخت آپارتمان یا خانه ویلایی خود دارد عدم آگاهی به هزینه‌های ساختمان‌سازی است؛ در این مقاله قصد داریم مهم‌ترین هزینه‌‌های ساخت خانه را به شما معرفی کنیم تا با تسلط بیشتری اقدام به ساختمان سازی کنید. در زیر به 3 مورد از مهم‌ترین و پرهزینه‌‌‌ترین این موارد اشاره خواهیم کرد، لطفاً تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

اسکلت بندی ساختمان

یکی از پرهزینه‌ ترین مراحل ساختمان‌سازی مرحله اسکلت بندی ساختمان است. استحکام و ساختار یک ساختمان را اسکلت‌بندی آن تعیین می‌کند. اگر اسکلت‌بندی یک ساختمان استحکام چندانی نداشته باشد ساختمان در برابر قدرت اندکی به یک ویرانه‌ عظیم تبدیل‌می‌شود. بنابریان باید آن را جدی بگیرید و تا می‌توانید آن را محکم ببندید. در این مرحله باید دو مورد را مد نظر قرار دهید :

* اندازه یا متراژ ساختمان : هر چقدر متراژ ساختمان شما بیشتر باشد طبعا اسکلت بندی آن نیز بزرگتر خواهد بود و به مراتب هزینه بیشتری را متحمل خواهد شد.

* نوع اسکلت بندی ساخت و ساز های امروزی : بطور کلی در ساختمان سازی سه نوع اسکلت بندی داریم (چوبی – بتنی – فلزی)

 اسکلت بندی چوبی

 یکی از ارزان‌ترین نوع اسکلت بندی به شمار می‌رود. از دیرباز تاکنون نیز از این سازه در برخی از ساختمان سازی‌ها استفاده می‌شد. سازه چوبی داوم بالایی دارد و دارای عایق حرارتی مناسب است. برای برخی از ساختمان‌سازی‌ها از این نوع سازه استفاده می‌کنند و هزینه آن نیز مناسب است. لازم به ذکر می باشد که نوع چوب بکار رفته در این نوع اسکلت باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد، در صورتی که چوب کیفیت لازم را نداشته باشد اسکلت ساختمان نیز به دنبال آن کیفیت مطلوب را ندارد و مقاومت چندانی از خود نشان نمی‌دهد. همچنین مقاوم نبودن در برابر آتش سوزی و طوفان‌های سهمناک و موریانه‌‌ها از معایب اسکلت بندی چوبی به شمار می‌روند.

اسکلت‌بندی فلزی

 نوعی سازه است که ساختار عمده آن را فولاد تشکیل می‌دهد. این نوع سازه برای تحمل انواع بار و فشارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزینه ساخت اسکلت‌بندی فلزی به نسبت اسکلت بندی بتنی قدری بیشتر است. بنابراین هزینه اجرای آن نیز به همان میزان افزایش می‌یابد. اگر می‌‌خواهید برای اسکلت‌بندی خود هزینه کمتری کنید می‌توانید از سازه بتنی استفاده کنید. به طور کلی هزینه ساخت سازه فلزی بیشتر از سازه بتنی است. ولی روند اجرای عملیات ساخت آن شتاب بیشتری نسبت به اسکلت بتنی دارد و نیروی کار کمتری می‌خواهد.

اسکلت بندی بتنی 

در ساخت آن به طور متداول از بتن مسلح یا همان بتن آرمه که ترکیبی از فولاد، شن، سیمان، ماسه است استفاده می‌شود. هزینه اسلکت بتنی نسبت به اسکلت فلزی کمتر است. اما سرعت اجرای آن بخاطر ماهیت مصالح به کار رفته در این سازه کند است. به طور کلی هزينه سازه بتنی و فلزی  حدوداً يک چهارم هزينه تمام شده ساختمان است و زمان اجرای اسکلت بتنی نسبت به فلز حدودا سه برابر بيشتر است.

فونداسیون (پی) ساختمان

یکی از اصلی‌ترین وظایف فونداسیون ساختمان تحمل بار و انتقال آن به زمین است. از دیگر وظایف فونداسیون ساختمان این است که از نشست ساختمان جلوگیری می‌کند و در برابر واژگونی ساختمان از خود مقاومت نشان دهد. از این رو فوانداسیون یکی از مهم‌ترین مراحل ساختمان سازی است و باید برای استحکام و بهبود آن نسبت به دیگر مراحل ساخت آپارتمان هزینه بیشتری کرد. نوع فونداسیونی (شفته ای، بتنی، آجری، چوبی، فلزی و سنگی)که برای پی ساختمان بکار می رود در تعیین قیمت آن تاثیر دارد.

لوله کشی ساختمان

یکی از پیچیده‌ترین اقداماتی که در حین ساختمان سازی با آن روبرو می‌شوید نصب لوله و لوله‌کشی ساختمان است. از آنجایی که لوله‌کشی مهارت و دانش خاصی را می‌طلبد هزینه بیشتری را بروی دست سازنده ساختمان می‌گذارد.

معمولا هر فردی می خواهد بیشترین بازدهی را با صرف کمترین هزینه برای پروژه خود حاصل کند. به طور کلی باید خدمات لوله‌کشی ساختمان خود را به افراد توانا و متخصص در این زمینه بسپارید. گاهی  شاید تخمین هزینه خدمات لوله کشی ساختمان فراتر از ارزیابی ما باشد چون به عنوان مثال نیروی لوله کش به اجبار جهت برطرف کردن نشتی لوله دیوارها یا کف را تخریب کند  که به دنبال آن نیز باید مجدداً بازسازی صورت گیرد. اکثر استادکارهای لوله کشی هزینه‌ها را طبق مصالح به کار رفته و نیز میزان کار مورد نیاز اعلام می کنند.

هزینه لوله کشی و تاسیسات ساختمان

 بیشتر  نسبت به متراژ و تعداد انشعابات تعیین می‌شود. هر چقدر تعداد اتاق ها و طبقات ساختمان بیشتر باشد به دنبال آن نیز پیچیدگی کار نیز بیشتر خواهد شد. از این رور هزینه لوله‌کشی تاسیات آپارتمان‌های چند خوابه و چندین طبقه، بالاتر از آپارتمان‌هایی است با همان متراژ ولی تعداد بخش‌های کمتر.  همچنین هزینه لوله کشی آب با افزایش تعداد انشعاباتی مثل سینک ظرفشویی و شیرآلات و سرویس های بهداشتی هم افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که هزینه لوله کشی توكار به دلیل تعميرات اساسي و كنده كاري و ايزوگام و غیره بیشتر از قیمت لوله کشی روکار است.

هزینه های ساخت و ساز ساختمان