پیش فروش واحدهای آپارتمانی

با توجه به افزایش قیمت واحدهای آپارتمانی، علاقه مردم به پیش خرید آنها افزایش یافته است. زمانی که پیش از اتمام یک یا چند واحد، شخصی اقدام به خرید آنها کند در واقع عمل پیش خرید را انجام داده است. پیش فروش واحدهای آپارتمانی موجب می­ شود تا سازنده بتواند سرمایه ­ای را به فرایند پروژه وارد کند.

این امر علی الخصوص در زمان کمبود بودجه، می­ تواند به روند پیش بردن پروژه کمک فراوانی کند. در فرایند پیش فروش واحدهای آپارتمانی یا پیش خرید آنها، سازنده و خریدار؛ قراردادی عقد می­ کنند تا به کار خود رسمیت بخشند. قرارداد رسمی می تواند از بروز اختلافاتی که ممکن است به هر دلیلی پیش بیاید، ممانعت به عمل آورد.

اگر شخصی قصد پیش خرید واحدی را داشته باشد می­ تواند با توجه به قرارداد، مبالغی را به صورت اقساطی از راه های گوناگون بپردازد.

 

 

آپارتمان پیش ساخته

 

مواردی که باید در قرارداد ذکر شوند:

قوانین مصوب وزارت راه و شهر سازی اخیرا به روز رسانی شده است و ما در ادامه به بخشی از آنها پرداخته ­ایم. معمولا در قراردادهای پیش فروش واحدهای آپارتمانی زمان تحویل آپارتمان و زمان تنظیم سند رسمی به طور کامل باید در آن مشخص شود. در صورت عدم تعهد به موارد ذکر شده در قرارداد، پیمانکار موظف است خساراتی که تعیین شده است را طبق ضوابط به خریدار بپردازد. متراژ آپارتمان نیز باید در نظر گرفته شود. چنانچه متراژی که در قرارداد تعیین می‌شود، با متراژ آپارتمان تکمیل شده تفاوت داشته باشد، باید ما به التفاوت آن پرداخت شود. شایان ذکر است اگر اختلاف متراژ ساخته شده نسبت به قرارداد کمتر از ۵ درصد باشد، طرفین قادر به فسخ معامله نیستند.

تعیین قیمت واحد و نحوه پرداخت اقساط آپارتمان نیز باید در قرارداد ذکر شوند. خریدار می‌تواند بخشی از مبلغ را به عنوان پیش پرداخت، مبلغی را به عنوان اقساط و باقی مانده را هنگام تنظیم سند پرداخت کند. عرف پرداخت در پیش‌خرید آپارتمان، ابتدا حدود ۱۰ درصد مبلغ تخمین زده شده اتمام کار است.

علاوه بر موارد یاد شده در قرارداد پیش فروش، تعداد یا متراژ پارکینگ، انباری، شماره طبقه، شماره واحد، نوع سیستم گرمایشی و سرمایشی، نوع مصالح به کار رفته، شیر آلات، مساحت، موقعیت مکانی ملک، تعداد طبقات، واحدها، اتاق­ ها، کاربری ملک، نمای ملک در پایان پروژه و سایر امکانات آپارتمان باید در قرارداد به صورت کامل شرح داده شوند.

 

قرارداد پیش فروشقرارداد پیش فروش واحدهای آپارتمانی

 

مزایای پیش خرید واحدهای آپارتمانی

پیش خرید آپارتمان علاوه بر مزایای اقتصادی، این امکان را به شخص می ­دهد تا بتواند در طراحی نقشه واحد مورد نظرش در ساختمان نقش داشته باشد. علاوه بر این، نوع مصالح به کار رفته و کیفیت ساخت نیز برای خریدار قابل رویت خواهد بود.

با توجه به توافقات صورت گرفته میان طرفین معامله، خریدار می­ تواند مبلغ ذکر شده در قرارداد را به صورت نقدی، چکی و یا تهاتر به پیمانکار پرداخت کند.

نرم افزار حسابداری نوین ساخت به سازنده یا پیمانکار این امکان را می­ دهد تا بتواند در صورت پیش فروش یک واحد از واحدهای هر پروژه ی تعریف شده در نرم افزار، در پروژه انتخاب شده شماره واحد، طبقه، متراژ واحد، انباری و پارکینگ را تعریف و ثبت کند. سپس قراردادی را با هر شخص به صورت اختصاصی با مبلغی که به توافق رسیده­ اند ثبت نماید. علاوه بر موارد فوق، می­ توان چک ­های دریافتی از خریدار را همراه با کلیه اطلاعات موجود در چک، در نرم افزار ثبت کرد. در صورتیکه خریدار مایل به پرداخت نقدی باشد هم می ­توان قسط­ های پرداختی وی را طبق تاریخ، در نرم افزار ثبت نمود.

درصورتیکه متقاضی واحد بین افراد طرف حساب پروژه (مصالح فروش، پیمانکار گود برداری، معمار و …) باشد، می ­توان نحوه دریافت هزینه را به صورت تهاتر در نظر گرفت. یعنی در ازای دریافت خدمات (مصالح مورد نیاز، هزینه گود برداری و…) واحد را به او پیش فروش کرد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و تماس با کارشناسان گروه نرم افزاری نوین ساخت، کلیک کنید.